Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 października 2022 r.
17:13

Oby chcieli zostać i nas leczyć. 361 absolwentów Uniwersytetu Medycznego odebrało dyplomy

361 absolwentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odebrało w sobotę dyplomy ukończenia studiów. Teraz przed nimi staż, a następnie specjalizacja z wybranej dziedziny. Mimo, że wielu z nich obawia się, że nie dostanie się na wymarzoną specjalizację, to o wyjeździe za granicę mówią nieliczni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dużo zmian w tym roku nastąpiło w życiu syna. I ukończył studia, i małżeństwo. Jesteśmy bardzo dumnym rodzicami – uśmiecha się Anna Stolarczuk, z zawodu pielęgniarka.

Marek Stolarczuk, tata absolwenta, lekarz: – Tata był chirurgiem, mama pediatrą, ale syna nie namawiałem. Myślę, że od dzieciństwa obserwował naszą nielekką pracę, ale w końcu mu się spodobało i pod koniec gimnazjum sam podjął taką decyzję.

Świeżo upieczony absolwent Uniwersytetu Medycznego dyplom ukończenia studiów odebrał w sobotę. Teraz przed nim 13-miesięczny staż, potem wybór specjalizacji.

– Być może będzie to laryngologia, idąc w ślady mojego taty. Ale wszystko zależy od wyników z LEK-u (Lekarski Egzamin Końcowy – red.) i od liczby miejsc na specjalizację udostępnionych przez ministerstwo – mówi Michał Stolarczyk. – W województwie lubelskim tych miejsc nie jest zbyt wiele. Studentów na naszej uczelni przybywa, powstają nowe kierunki lekarskie, a  miejsc, gdzie będą mogli się szkolić przyszli specjaliści, jest cały czas mało. Chociaż ciągle mówi się o tym, że lekarzy brakuje.

>>> Szpital tnie koszty. Nie stać go na noce z najlepiej wykształconymi pielęgniarkami

Zostaną czy wyjadą?

– To ogromna radość, że kolejna bardzo duża grupa absolwentów wydziału lekarskiego zasili nasze szeregi. Jest to szczególnie potrzebne, bo troszeczkę brakuje nam koleżanek i kolegów lekarzy – mówił podczas sobotniej gali prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Mam nadzieję, że zdecydowana większość z nich zostanie tutaj z nami i będzie pracować dla naszych pacjentów.

Statystyki optymizmem nie napawają. Przez pierwsze pół roku do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło 445 wniosków o wydanie zaświadczeń o postawie etycznej od lekarzy ubiegających się o uznanie kwalifikacji w innych krajach.

Jak podaje portal Rynek Zdrowia to prawie tyle, co przez cały rok ubiegły.

Absolwenci, z którymi rozmawialiśmy, nie zamierzają z Polski wyjeżdżać.

– Jeszcze się zastanawiam nad wyborem specjalizacji. Mam obecnie staż w wojskowym szpitalu klinicznym. Zwiedzę różne oddziały, zobaczę pracę na nich – mówi Michał Kuc. Dodaje, że uczy się języka niemieckiego. – Daję sobie jakieś możliwości i furtki, ale obecnie nie mam w planach wyjazdu za granicę.

Przed młodymi lekarzami za rok walka o miejsca specjalizacyjne. O tym, kto je zdobędzie, decyduje Lekarski Egzamin Końcowy. Jakub Mendocha do podchodził do niego dwa razy. Dzięki temu udało mu się poprawić wynik.

– Chciałbym pójść na chirurgię. Chcę od tego zacząć, a później ewentualnie zawęzić na neurochirurgię albo kardiochirurgię – mówi Mendocha.

>>> Ślubowali i dostali doktorskie birety. Promocja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

– Obecnie jestem na stażu na medycynie rodzinnej. Bardzo mi się podoba więc myślę, że mógłbym pójść w tym kierunku, ewentualnie na radiologię – mówi Karol Lorenc. – Ale nie wiem czy się dostanę, bo jest mało miejsc – dodaje.

Każdego roku Ministerstwo Zdrowia ogłasza dwie rekrutacje na specjalizacje. Jeśli lekarz stażysta nie dostanie się na wybraną, to albo czeka na kolejną rekrutację, albo wybiera inną, mniej obleganą. Radiologia obrazowa rzeczywiście jest bardzo popularna.

Mniej popularna, a przez to priorytetowa*, jest psychiatria dzieci i młodzieży. Na taką specjalizację wybiera się Anna Choina.

– Jak byliśmy na zajęciach bardzo mi się to spodobało. Stwierdziłam, że zabiegowcem na pewno nie będę, bo mnie nie ciągnie do operacji – tłumaczy absolwentka UM.

Inna priorytetowa zdaniem Ministerstwa Zdrowia specjalizacja to patomorfologia. O niej myśli z kolei Agnieszka Osypiuk-Rumowska.

– Chcę pójść w stronę patomorfologii, medycyny sądowej albo najlepiej połączyć dwie rzeczy w jedną. Zawsze interesowało mnie podejście do medycyny właśnie od strony laboratorium. Taki cichy człowiek, którego na dobrą sprawę nie widać, jednak tak z ukrycia troszeczkę pomaga – tłumaczy młoda lekarka.

Niektórzy absolwenci myślą o  specjalizacjach, które zyskują na popularności wśród pacjentów. – Na medycynę estetyczną jest bardzo dużo zapotrzebowanie. Chodzi np. o usuwanie blizn, żeby ludzie czuli się lepiej ze swoim ciałem – tłumaczy pani Ania.

Dziedziny priorytetowe Ministerstwa Zdrowia

* anestezjologia i intensywna terapia, * chirurgia dziecięca, * chirurgia ogólna, * chirurgia onkologiczna, * choroby wewnętrzne, * choroby zakaźne, * geriatria, * hematologia, * kardiologia dziecięca, * medycyna paliatywna, *medycyna ratunkowa, * medycyna rodzinna, * neonatologia, * neurologia dziecięca, * onkologia i hematologia dziecięca, * onkologia kliniczna, * patomorfologia, * pediatria, * psychiatria, * psychiatria dzieci i młodzieży, * radioterapia onkologiczna, * stomatologia dziecięca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium